"- és mit csinál maga keszthelyen?
- egyetemista vagyok.
- és melyik egyetemen?"**
a várost nem zavarja az egyeteme. de évente kétszer biztos eszébe jut, hogy van itt ilyen: diáknapokon és sárguláskor. de hogy mi más zajlik az ódon falak közt és a tangazdaságokban, nem tudja. észrevétlen nihil festetics szellemi örökében.
* a 2010-es múzeumok éjszakáján a majormúzeum vmennyi plakátján ez az aprócska elütés virított. házon belül nem tűnt fel senkinek. de a székelyhimnusz pontos volt.
** adatfelvétel a keszthelyi rendőrségen a közelmúltból, megtörtént eset alapján.
1797-ben európa első agrárfelsoktatási intézménye volt a georgikon. festetics györgy saját birtoka és városa jövőjébe fektetett be azzal, hogy elindította az agrárképzést keszthelyen. az európa-szerte elismert intézetben a kor legfelkészültebb szakembereit képezték. ma már nem. köszönhetően az országos szinten is egyre silányabb diákanyagnak, és vhol a város érdektelenségének is. mert miközben keszthely büszkén hirdeti magáról, hogy egyetemváros, addig - a táblakészítésen és a közös ünnepeken túl - ijesztő és ismeretlen foltnak számít a georgikonnyi örökség a városházán.
"nehéz a gazdászt nyelvre tanítani, de a nehéz dolgok a legszebbek"***
pedig lenne mire büszkének lennünk. hároméves együttműködési megállapodás a bécsi állatorvos-tudományi egyetemmel, határon átnyúló energetikai együttműködés a georgikon kar vezetésével, ha csak a legutóbbi híreket nézzük. és szerencsére egyre több külföldi diák is érkezik az angol nyelvű képzések miatt. ezeket vajon hányan tudják keszthelyen?
tán célszerű lenne az egyetem tudományos tevékenységeinek minél nagyobb fórumot adni a városban is, mert a benti levelezéseket és faliújságokat kevés helyi olvassa. a keszthelyiek és a környéken élők pedig szakmai képzéseken, interaktív bemutatókon, egyetemi nyílt napokon ismerhessék meg, vehessék magukhoz a helyi tudásgranulátumokat. az egyetem szent lángjának, az arany búzamagnak és a jó bor titkának őrzői merjék kiengedni megoszthatatlannak hitt tudásukat legalább a város széléig.
a kezdő lépést megtehetné az épp regnáló polgármester, vagy felkínálhatná az aktuális dékán is, csak azon a 2 perces sétán kellene már vmelyiküknek túlesni. és elvileg van egy közös gyermekük is egy társadalmi megbízású alpolgármester személyében...
"a látás olyan, amilyen, de a miénk a legjobb"
júniusban összesen csaknem 160-an kaptak diplomát érdekes és akár világmegváltásra is alkalmas szakokon. a borászat, a növénynemesítés, a kertészet, a vidékfejlesztés mind-mind olyan terület, amelyhez van itt elméleti muníció és tradíció, sőt, gyakorlati alapanyag és megoldásra váró feladat is bőven terem errefelé. kiegészítve mindezeket a balneológiával, illetve egy célzottabb és határozottabb vidékmarketinggel szellemi aranybánya pöföghetne a deák ferenc utcában a várossal karöltve. és nem csak keszthelyért, de az egész balaton régióért is.
természetesen mindehhez 110% kreativitás, innovációkészség és nyitottság kell. olyan erények, amelyeket szűken mérnek manapság a fő téren és a széchenyi utcában is. már régen lehetne bármilyen agrárvonatkozású "bionanoszilícium-kutatóközpont" keszthelyen a város és/vagy a georgikon kar egykori vagy most felkent vezetői jóvoltából. hogy a fiatal értelmiségi munkaerő itt tartásáról ne is beszéljünk...
"ez a válasz nem válasz a válaszok tengerében"
míg a georgikont a balatonnal és a kastéllyal próbálják vonzóvá tenni a diákpiacon, és a város is csak ezekkel mer kampányolni, addig nem is kaphatunk többet a töketlen vezetőinktől, mint egész évben fesztiválozó diákokat (olykor hányás és húgyszagú utcákkal), illetve egy lemaradó, butikmunkás, elöregedő várost. új mantrám a régi: egy ilyen város ilyen adottságokkal (most értsd: több mint 200 éves egyetemmel és az ott zajló munkákkal) tőlünk nyugodtabb és nyugatabb helyeken európai hírű település lehetne. ami lehetne keszthely is, ha lenne az egyetem és a város között látható, hallható és érthető párbeszéd. de nincs. külön-külön várják a csodát, teszik a dolgukat, míg lassan elkopik a múlt, és elhalványul a jövő, a festetics örökség.
és ezen az sem fog segíteni, ha emitt rovásírással írjuk ki keszthely határaiba: egyetemi város, vagy amott könnybe lábadt szemmel énekeljük minden ünnepségen a székelyhimnuszt. mert keszthely jövőjéhez (pláne festetics örökéhez) ezeknek vajmi kevés köze van. az már valóban csak georgikom lesz. és senkit sem érdekel majd az az elütés. tiriri senkit sem.
*** idézetcseppek brazsil józsef aforizmagyűjteményéből.